A szabadegyetem felsőszintű ismeretterjesztési forma, mely korszerű ismereteket nyújt a társadalomtudományok, természettudományok, művészetek és irodalom köréből.
Loading Events
Előadás keresése

Események április 2018

Calendar Month Navigation

hétfő kedd szerda csütörtök péntek szombat vasárnap
1
2
3

A SELYEMÚT MESÉI

A SELYEMÚT MESÉI

április 3, kedd, @ 17:30 - 19:00
A selyemút

Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Kazahsztán Előadó: Galgóczy István

4

KOR-KÉPEK

KOR-KÉPEK

április 4, szerda, @ 17:30 - 19:00
a víz, a tenger és a hajó motívuma és jelentése a művészetben

Táj és lélek: a víz, a tenger és a hajó motívuma és jelentése a művészetben Előadó: Réti Mária művészettörténész

BARTÓK-ZENITEK

BARTÓK-ZENITEK

április 4, szerda, @ 17:30 - 19:30
Bartok Bela

V. vonósnégyes (1934) Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

5

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK NAGY TÖRTÉNELMI ÉS TÁRSADALMI KÉRDÉSEI – II.

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK NAGY TÖRTÉNELMI ÉS TÁRSADALMI KÉRDÉSEI – II.

április 5, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
usa

Amerikai segélyezés az I. világháború után a volt Habsburg-régió államaiban Előadó: Glant Tibor történész, egyetemi docens (Debreceni Egyetem)

NAPFÉNYES ITÁLIA II.

NAPFÉNYES ITÁLIA II.

április 5, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
firenze

Firenze II. Santo Spirito, Piazza della Signoria, dóm. Előadó: Óvári Árpád

6

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! „B” betűs szerzők, előadók

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! „B” betűs szerzők, előadók

április 6, péntek, @ 14:30 - 16:15
index

Aleksandr Borodin és Jerry Bock Előadó: Zalinka Tamás zenetanár, zenei ismeretterjesztő, szerkesztő

7
8
9

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

április 9, hétfő, @ 16:00 - 17:00
Lorenzo Bernini

Lorenzo Bernini az építész és szobrász művészete Előadó: Ludmann Mihály

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

április 9, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Portré, csendélet, tájkép a flamand

Portré, csendélet, tájkép a flamand festészetben Előadó: Ludmann Mihály

VIHAROS IDŐK – FOLYTONOS ÚJRAKEZDŐK

VIHAROS IDŐK – FOLYTONOS ÚJRAKEZDŐK

április 9, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Várkonyi László

Tiszavárkonytól Montreálig — Várkonyi László titka Előadó: Szarka Klára fotótörténész

10

FILOZÓFIA A MINDENNAPOKBAN II.

FILOZÓFIA A MINDENNAPOKBAN II.

április 10, kedd, @ 17:30 - 19:00
Immanuel Kant

Az egyén és a döntés Előadó: Körmendi Nóra filozófus, író

A KÖZEL-KELET TRAGÉDIÁJA A NYUGATI TÖMEGMÉDIÁBAN – ÉS A VALÓSÁGBAN

A KÖZEL-KELET TRAGÉDIÁJA A NYUGATI TÖMEGMÉDIÁBAN – ÉS A VALÓSÁGBAN

április 10, kedd, @ 17:30 - 19:00

Nemzet? Állam? Vallás? Törzs? Párhuzamos és versengő identitások az arab világban Előadó: Sógor Dániel arabista történész, doktorjelölt (ELTE BTK)

11

HÍRES ASSZONYOK – NŐK A TÖRTÉNELEMBEN

HÍRES ASSZONYOK – NŐK A TÖRTÉNELEMBEN

április 11, szerda, @ 14:45 - 16:15

Divatdiktátorok Előadó: Szucsik Ágnes

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VII. évfolyam: Nők, férfiak

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VII. évfolyam: Nők, férfiak

április 11, szerda, @ 17:30 - 19:30

Szenvedélyes asszonyok Phaedra, Nasztaszja Filippovna (Racine: Phaedra; Dosztojevszkij: A félkegyelmű) Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

ÍGY VAGY ÚGY?

ÍGY VAGY ÚGY?

április 11, szerda, @ 18:00 - 20:00
Bartok Bela

Bartók: Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára, BB 114, Sz. 106 Előadó: Földes Imre, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ny. egyetemi tanára

12

NYUGDÍJAS KLUB

NYUGDÍJAS KLUB

április 12, csütörtök, @ 14:00 - 15:30
Krisztus-ábrázolások 2000 év művészetében

Afrikai utazás II. – Namíbia II. és Botswana I. Előadó: Ipach Ildikó

AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ ÉS A MŰVÉSZET

AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ ÉS A MŰVÉSZET

április 12, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
43619

A Sajtóhadiszállás és első művészei Előadó: Ludmann Mihály

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE II. Magyarok a világban – etnikumok Magyarországon

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE II. Magyarok a világban – etnikumok Magyarországon

április 12, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
Hunyadiak

A 15–17. századi Európa nagyhatalmi átalakulásai – vetélkedés a magyar trónért (Habsburgok, Hunyadiak, Jagellók) Előadó: Kopcsik István

13
14
15
16

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

április 16, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Rembrandt

Rembrandt és köre Előadó: Ludmann Mihály

17

A SELYEMÚT MESÉI

A SELYEMÚT MESÉI

április 17, kedd, @ 17:30 - 19:00
selyemut

Üzbegisztán és Irán Előadó: Galgóczy István

A TUDOMÁNYOK HATÁRAIN IV.

A TUDOMÁNYOK HATÁRAIN IV.

április 17, kedd, @ 17:30 - 19:00

Betekintés a tudománytörténetbe Előadó: Zemplén Gábor tudománytörténész, egyetemi docens, BMGE Filozófiai és Tudománytörténeti Tanszék

18

KOR-KÉPEK

KOR-KÉPEK

április 18, szerda, @ 17:30 - 19:00
Krisztus-ábrázolások 2000 év művészetében

Szimbólumok, jelképek: Krisztus-ábrázolások 2000 év művészetében Előadó: Réti Mária művészettörténész

BARTÓK-ZENITEK

BARTÓK-ZENITEK

április 18, szerda, @ 17:30 - 19:30
Bartok Bela

Szonáta két zongorára és ütőhangszerekre (1937) Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

NAPFÉNYES ITÁLIA II.

NAPFÉNYES ITÁLIA II.

április 18, szerda, @ 17:30 - 19:00
firenze

Firenze III. A keresztelőkápolna, dóm múzeum, Bargello, Archeológiai Múzeum. Előadó: Óvári Árpád

19

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK NAGY TÖRTÉNELMI ÉS TÁRSADALMI KÉRDÉSEI – II.

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK NAGY TÖRTÉNELMI ÉS TÁRSADALMI KÉRDÉSEI – II.

április 19, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
usa

Hanyatlik-e az Egyesült Államok? Előadó: Magyarics Tamás történész, egyetemi tanár (ELTE

20

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! „B” betűs szerzők, előadók

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! „B” betűs szerzők, előadók

április 20, péntek, @ 14:30 - 16:15
index

Leonard Bernstein Előadó: Zelinka Tamás zenetanár, zenei ismeretterjesztő, szerkesztő

21
22
23

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

április 23, hétfő, @ 16:00 - 17:00
Rubens

Rubens világa Előadó: Ludmann Mihály

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET III. évfolyam

április 23, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Az osztrák barokk

Az osztrák barokk művészet Előadó: Ludmann Mihály

VIHAROS IDŐK – FOLYTONOS ÚJRAKEZDŐK

VIHAROS IDŐK – FOLYTONOS ÚJRAKEZDŐK

április 23, hétfő, @ 17:30 - 19:00
vadas

Akit évtizedig ünnepeltek: Vadas Ernő Előadó: Szarka Klára fotótörténész

24

FORDULATOK JÓZSEF ATTILA GONDOLKODÁSTÖRTÉNETÉBEN A költő prózája

FORDULATOK JÓZSEF ATTILA GONDOLKODÁSTÖRTÉNETÉBEN A költő prózája

április 24, kedd, @ 17:30 - 19:00
jozsef_attila

A filológia öröme, avagy mit keres Hercules az irodalomtudományban. Műhelytitkok és érdekességek a József Attila-filológiából Előadó: Sárközi Éva könyvtáros, filológus (ELTE BTK)

FILOZÓFIA A MINDENNAPOKBAN II.

FILOZÓFIA A MINDENNAPOKBAN II.

április 24, kedd, @ 17:30 - 19:00
Immanuel Kant

A felelősségvállalás problematikája a filozófiában Előadó: Körmendi Nóra filozófus, író

25

HÍRES ASSZONYOK – NŐK A TÖRTÉNELEMBEN

HÍRES ASSZONYOK – NŐK A TÖRTÉNELEMBEN

április 25, szerda, @ 14:45 - 16:15

A női egyenjogúság harcosai – politikus asszonyok Előadó: Szucsik Ágnes

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VII. évfolyam: Nők, férfiak

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VII. évfolyam: Nők, férfiak

április 25, szerda, @ 17:30 - 19:30

Fiú-szerelem Thomas Mann: Halál Velencében; Nádas Péter: Emlékiratok könyve; Nádasdy Ádám versei Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

26

NYUGDÍJAS KLUB

NYUGDÍJAS KLUB

április 26, csütörtök, @ 14:00 - 15:30
Krisztus-ábrázolások 2000 év művészetében

Afrikai utazás III. – Botswana II. és Zimbabwe Előadó: Ipach Ildikó

AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ ÉS A MŰVÉSZET

AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚ ÉS A MŰVÉSZET

április 26, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
43619

Művészek a lövészárkokban Előadó: Ludmann Mihály

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE II. Magyarok a világban – etnikumok Magyarországon

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE II. Magyarok a világban – etnikumok Magyarországon

április 26, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
Habsburg Birodalom

Magyar függetlenségi törekvések a Habsburg Birodalom rendszerében (18–19. század) Előadó: Kopcsik István

27
28
29
30