A szabadegyetem felsőszintű ismeretterjesztési forma, mely korszerű ismereteket nyújt a társadalomtudományok, természettudományok, művészetek és irodalom köréből.
Loading Events
Előadás keresése

Események március 2019

Calendar Month Navigation

hétfő kedd szerda csütörtök péntek szombat vasárnap
1

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! II. félév

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! II. félév

március 1, péntek, @ 14:30 - 16:00

Richard Strauss (Salome; Don Juan; Till Eulen­spiegels, Rózsalovag-keringő) Előadó: Zelinka Tamás zenetanár, zenei ismeretterjesztő, szerkesztő

2
3
4

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK II. félév

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK II. félév

március 4, hétfő, @ 16:00 - 17:00

A tájfestészet kibontakozása a 19. században Előadó: Ludmann Mihály

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

március 4, hétfő, @ 17:30 - 19:00

A realizmus születése Előadó: Ludmann Mihály

5

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

március 5, kedd, @ 17:30 - 19:00

A természet és az ember (a kezdetektől napjainkig – az ember természeti meghatározottsága) Előadó: Kopcsik István

AZ ARAB VILÁG MAGYAR SZEMMEL II. félév

AZ ARAB VILÁG MAGYAR SZEMMEL II. félév

március 5, kedd, @ 17:30 - 19:00

Az iszlám világa a 19–20. század elején Előadó: Galgóczi István

6

AZ OROSZ ZENE TÖRTÉNETE II.

AZ OROSZ ZENE TÖRTÉNETE II.

március 6, szerda, @ 17:30 - 19:00

Sztravinszkij 1. Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

A FELKELŐ NAP RAGYOGÁSA JAPÁNBAN II.

A FELKELŐ NAP RAGYOGÁSA JAPÁNBAN II.

március 6, szerda, @ 17:30 - 19:00

Japán geopolitikai helyzete, társadalmi problémái Előadó: Dr. Gergely Attila szociológus, egyetemi adjunktus, Károli Gáspár Református Egyetem

7

NYUGDÍJAS KLUB

NYUGDÍJAS KLUB

március 7, csütörtök, @ 14:00 - 15:30

Izzó ruha, mákony és csalmatok Előadó: László-Bencsik Ábel

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. félév

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. félév

március 7, csütörtök, @ 17:30 - 19:00

Mózes Előadó: Ludmann Mihály

8
9
10
11

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

március 11, hétfő, @ 17:30 - 19:00

Munkácsy Mihály és a magyar realizmus művészete Előadó: Ludmann Mihály

12

KOR-KÉPEK II. félév

KOR-KÉPEK II. félév

március 12, kedd, @ 17:30 - 19:00

„És látá, hogy jó” – Michelangelo, a teremtő géniusz és a Genezis a Sixtinában Előadó Réti Mária művészettörténész

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

március 12, kedd, @ 17:30 - 19:00

Az ember és a természet (egy egyre bonyolultabbá váló viszonyrendszer – életmód típusok) Előadó: Kopcsik István

13

HÍRES MAGYAROK – MAGYAR HÍRESSÉGEK II. félév

HÍRES MAGYAROK – MAGYAR HÍRESSÉGEK II. félév

március 13, szerda, @ 15:00 - 16:30

A képpé formált világ I. – festők, fotósok Előadó: Szucsik Ágnes

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VIII. évfolyam II. félév

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VIII. évfolyam II. félév

március 13, szerda, @ 17:30 - 19:30

Doktorok, betegek, betegségek Kosztolányi Dezső: A doktor bácsi; Appenditicis; Csehov: Jonics, Bánat; A lónevű; Babits Mihály: Balázsolás; Hrabal: Sörgyári capriccio; Déry Tibor: Két asszony; Nádas Péter: Saját halál; Tolsztoj: Ivan Iljics halála. Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

14

NAPFÉNYES ITÁLIA III.

NAPFÉNYES ITÁLIA III.

március 14, csütörtök, @ 14:30 - 16:00

Visszatérés Pompejibe Előadó: Óvári Árpád

HÍRES EMBEREK SZOBRAI

HÍRES EMBEREK SZOBRAI

március 14, csütörtök, @ 17:30 - 19:00

Kossuth Lajos Előadó: Ludmann Mihály

15
16
17
18

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK II. félév

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK II. félév

március 18, hétfő, @ 16:00 - 17:00

A realizmus diadala Előadó: Ludmann Mihály

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

március 18, hétfő, @ 17:30 - 19:00

Az akadémiák művészete Előadó: Ludmann Mihály

19

TUDOMÁNYOK HATÁRAIN VI.

TUDOMÁNYOK HATÁRAIN VI.

március 19, kedd, @ 17:30 - 19:00

A multietnikus birodalmaktól a nemzeti államokig. Előadó: Romsics Ignác

AZ ARAB VILÁG MAGYAR SZEMMEL II. félév

AZ ARAB VILÁG MAGYAR SZEMMEL II. félév

március 19, kedd, @ 17:30 - 19:00

Az arab irodalom Előadó: Galgóczi István

20

AZ OROSZ ZENE TÖRTÉNETE II.

AZ OROSZ ZENE TÖRTÉNETE II.

március 20, szerda, @ 17:30 - 19:00

Sztravinszkij 2. Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

A FELKELŐ NAP RAGYOGÁSA JAPÁNBAN II.

A FELKELŐ NAP RAGYOGÁSA JAPÁNBAN II.

március 20, szerda, @ 17:30 - 19:00

A magyar–japán kapcsolatok Előadó: Dr. Wintermantel Péter japanológus, közgazdász

21

NYUGDÍJAS KLUB

NYUGDÍJAS KLUB

március 21, csütörtök, @ 14:00 - 15:30

Másság és azonosság II. A magyar világ (a kezdetektől napjainkig) Előadó: Kopcsik István

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. félév

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. félév

március 21, csütörtök, @ 17:30 - 19:00

József története Előadó: Ludmann Mihály

22

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! II. félév

HALLGASSUK ÉS NÉZZÜK EGYÜTT! II. félév

március 22, péntek, @ 14:30 - 16:00

Igor Sztravinszkij (A tűzmadár; Petruska; Tavaszi áldozat; Egy katona története/Soldat; Pulcinella) Előadó: Zelinka Tamás zenetanár, zenei ismeretterjesztő, szerkesztő

23
24
25

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

EGYETEMES ÉS MAGYAR MŰVÉSZETTÖRTÉNET IV. évfolyam II. félév

március 25, hétfő, @ 17:30 - 19:00

Az orosz művészet nagy korszaka Előadó: Ludmann Mihály

26

KOR-KÉPEK II. félév

KOR-KÉPEK II. félév

március 26, kedd, @ 17:30 - 19:00

„A megérkezett szépség” – női szépségek, halhatatlan szerelmek. „Vallomás ecsettel” (korábbi mini-sorozatunkhoz kapcsolódva) a művészet nyelvén néhány kiemelkedő alkotással. Előadó Réti Mária művészettörténész

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBÖZŐSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

március 26, kedd, @ 17:30 - 19:00

Az ember és hitvilága (az emberek „istenképei”) Előadó: Kopcsik István

27

HÍRES MAGYAROK – MAGYAR HÍRESSÉGEK II. félév

HÍRES MAGYAROK – MAGYAR HÍRESSÉGEK II. félév

március 27, szerda, @ 15:00 - 16:30

A képpé formált világ II. – hologramtól a fényszobrokig, az iparművészet csodái Előadó: Szucsik Ágnes

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VIII. évfolyam II. félév

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE VIII. évfolyam II. félév

március 27, szerda, @ 17:30 - 19:30

Öngyilkosok Goethe: Az ifjú Werther szenvedése; Kosztolányi Dezső: Aranysárkány; Móricz Zsigmond: Rokonok; Karinthy Frigyes: Egy életművész naplójából; Arany János: Híd-avatás; Dante: Pokol, 13. ének – Az eleven liget. Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

28

NAPFÉNYES ITÁLIA III.

NAPFÉNYES ITÁLIA III.

március 28, csütörtök, @ 14:30 - 16:00

Szicília I. Előadó: Óvári Árpád

HÍRES EMBEREK SZOBRAI

HÍRES EMBEREK SZOBRAI

március 28, csütörtök, @ 17:30 - 19:00

Széchenyi István Előadó: Ludmann Mihály

29
30
31