A szabadegyetem felsőszintű ismeretterjesztési forma, mely korszerű ismereteket nyújt a társadalomtudományok, természettudományok, művészetek és irodalom köréből.
Loading Events
Előadás keresése

Események október 2020

Calendar Month Navigation

hétfő kedd szerda csütörtök péntek szombat vasárnap
1

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

október 1, csütörtök, @ 14:30 - 16:00
Innsbruck

Oberstdorftól Innsbruckig Előadó: Óvári Árpád

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

október 1, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
Szent Péter

Szent Péter Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

MI TEREM A CSALÁDFÁN? Előadások nem csak kezdő családtörténet kutatóknak.

MI TEREM A CSALÁDFÁN? Előadások nem csak kezdő családtörténet kutatóknak.

október 1, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
macse logo_nevvel

Az összegyűjtött adatok, dokumentumok, fényképek rögzítése, rendszerezése. A családfaprogramok rövid ismertetése. Előadók: Sallainé Szuda Zsuzsanna, Kónya Zsuzsanna

2
3
4
5

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

október 5, hétfő, @ 16:00 - 17:10
A Bauhaus

A Bauhaus és a funkcionalista esztétika Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

október 5, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Az amerikai művészet születése

Az amerikai művészet születése Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

6

UTUNK A 20. SZÁZADBAN A szovjet táborban, 1945–1990

UTUNK A 20. SZÁZADBAN A szovjet táborban, 1945–1990

október 6, kedd, @ 17:30 - 19:00
Kádár-korszak

Kádár-korszak: megtorlás és konszolidáció Szerkeszti: Kálóczy Béla Előadó: Romsics Ignác történész

FELFEDEZŐK NYOMÁBAN KELETEN ÉS NYUGATON

FELFEDEZŐK NYOMÁBAN KELETEN ÉS NYUGATON

október 6, kedd, @ 17:30 - 19:00

Irán és Irak Előadó: Galgóczi István

7

LISZT FERENC II. félév

LISZT FERENC II. félév

október 7, szerda, @ 17:30 - 19:30
liszt

Szent Erzsébet legendája II. Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

8

GENIUS LOCI – RÓMA

GENIUS LOCI – RÓMA

október 8, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
A kora keresztény művészet római emlékei

A kora keresztény művészet római emlékei Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

9
10
11
12

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

október 12, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Az absztrakt expresszionizmus

Az absztrakt expresszionizmus Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

SAJTÓTÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉGEK A SZÁZADFORDULÓRÓL A Hét és az Új Idők első évtizedei (az indulástól 1914-ig)

SAJTÓTÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉGEK A SZÁZADFORDULÓRÓL A Hét és az Új Idők első évtizedei (az indulástól 1914-ig)

október 12, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Új-Idők

Festmény, rajz és fotográfia: illusztrációk A Hétben és az Új Időkben Előadó: Dede Franciska irodalomtörténész az Országos Széchényi Könyvtár tudományos titkára

13

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

október 13, kedd, @ 17:30 - 19:00
A középkori civilizációk

A középkori civilizációk Előadó: Kopcsik István

A TUDOMÁNYOK HATÁRAIN VIII. II. félév

A TUDOMÁNYOK HATÁRAIN VIII. II. félév

október 13, kedd, @ 17:30 - 19:00
vadméhek

A 21. század új veszélyforrásai 2. Az élet beporzókkal vagy nélkülük. Előadó: Kovács-Hostyánszki Anikó biológus, tudományos munkatárs

14

KOR-KÉPEK – LEGENDÁK ÉS MÍTOSZOK

KOR-KÉPEK – LEGENDÁK ÉS MÍTOSZOK

október 14, szerda, @ 17:30 - 19:00
Zeusz halandó és hal­hatatlan szerelmei

„Mitológia és a művészet” – Zeusz halandó és hal­hatatlan szerelmei Előadó: Réti Mária művészettörténész

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE IX. évfolyam II. félév Körülmények és szerepek

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE IX. évfolyam II. félév Körülmények és szerepek

október 14, szerda, @ 17:30 - 19:00

Őrségben Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

15

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

október 15, csütörtök, @ 14:30 - 16:00
Timmelsjoch

Az Ötz-völgytől a Timmelsjochig Előadó: Óvári Árpád

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

október 15, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
Szent Pál

Szent Pál Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

MI TEREM A CSALÁDFÁN? Előadások nem csak kezdő családtörténet kutatóknak.

MI TEREM A CSALÁDFÁN? Előadások nem csak kezdő családtörténet kutatóknak.

október 15, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
macse logo_nevvel

Családfák készítése, családtörténet megírása. Előadó: Ari Ilona

16
17
18
19

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

MŰVÉSZETTÖRTÉNET NYUGDÍJASOKNAK

október 19, hétfő, @ 16:00 - 17:10
a szürrealizmus

Álom és valóság: a szürrealizmus képzőművészete Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

október 19, hétfő, @ 17:30 - 19:00
A pop-art és az újrealizmus

A pop-art és az újrealizmus Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

20

UTUNK A 20. SZÁZADBAN A szovjet táborban, 1945–1990

UTUNK A 20. SZÁZADBAN A szovjet táborban, 1945–1990

október 20, kedd, @ 17:30 - 19:00
Kádár-korszak

Kádár-korszak: a gulyáskommunizmus és a három „T” politikája Szerkeszti: Kálóczy Béla Előadó: Romsics Ignác történész

FELFEDEZŐK NYOMÁBAN KELETEN ÉS NYUGATON

FELFEDEZŐK NYOMÁBAN KELETEN ÉS NYUGATON

október 20, kedd, @ 17:30 - 19:00

Törökország Előadó: Galgóczi István

21

LISZT FERENC II. félév

LISZT FERENC II. félév

október 21, szerda, @ 17:30 - 19:30
liszt

Krisztus oratórium I. Előadó: Kocsis Gábor zenetörténész

22

GENIUS LOCI – RÓMA

GENIUS LOCI – RÓMA

október 22, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
A reneszánsz Rómában

A reneszánsz Rómában Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

23
24
25
26

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET V. évfolyam II. félév

október 26, hétfő, @ 17:30 - 19:00

Az európai képzőművészet irányzatai a II. világháború után Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

SAJTÓTÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉGEK A SZÁZADFORDULÓRÓL A Hét és az Új Idők első évtizedei (az indulástól 1914-ig)

SAJTÓTÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉGEK A SZÁZADFORDULÓRÓL A Hét és az Új Idők első évtizedei (az indulástól 1914-ig)

október 26, hétfő, @ 17:30 - 19:00
Új-Idők

Országok, városok, otthonok az Új Idők fény­képein Előadó: Dede Franciska irodalomtörténész az Országos Széchényi Könyvtár tudományos titkára

27

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

október 27, kedd, @ 17:30 - 19:00

Változások az újkorban Előadó: Kopcsik István

28

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓK AZONOSSÁG-, KÜLÖNBSÉG- ÉS MÁSSÁGKÉPE IV.

október 28, szerda, @ 08:00 - 17:00
A gyarmatosítások

Világok találkozása Előadó: Kopcsik István

KOR-KÉPEK – LEGENDÁK ÉS MÍTOSZOK

KOR-KÉPEK – LEGENDÁK ÉS MÍTOSZOK

október 28, szerda, @ 17:30 - 19:00

„Vallomás ecsettel” – Múzsák és asszonyok mint a remekművek ihletői Előadó: Réti Mária művészettörténész

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE IX. évfolyam II. félév Körülmények és szerepek

IRODALMI ALKOTÁSOK PÁRBESZÉDE IX. évfolyam II. félév Körülmények és szerepek

október 28, szerda, @ 17:30 - 19:30

Háború, hátország Előadó: Tamás Ferenc irodalomtörténész, költő, magyartanár

29

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

ALPOKALJÁTÓL A MONT BLANC-IG II. félév

október 29, csütörtök, @ 14:30 - 16:00
Bregenz

Bregenztől az Inn völgyéig Előadó: Óvári Árpád

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

IRODALOM ÉS KÉPZŐMŰVÉSZET II. évfolyam II. félév

október 29, csütörtök, @ 17:30 - 19:00
A négy evangélista

A négy evangélista Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész

30
31