A KÖZEL-KELET VILÁGA

Sorozatunk előző két félévében a világ legnépesebb és legváltozatosabb civilizációival, Indiával és Kínával foglalkoztunk. Idén bolygónk legösszetettebb, legtöbb – ősidőktől napjainkig tartó – ellentéttel terhelt térségét vizsgájuk meg.

A népek és civilizációk országútján a Közel-Kelet térsége, stratégiai helyzete miatt (összekötő láncszem Európa, Ázsia és Afrika között) mind a helyiek, mind a bevándorló népek, mind az aktuális nagyhatalmak állandó ütközési pontja. Három világvallás szülőhelye és rituális központja; nyelvek, népek és kultúrák összeolvadásának és szembenállásának tárháza. Civilizációs értékeivel jelentős hatással volt az emberiség történelmére. Területe napjainkban szűkebb értelmezésben 5, tágabb kitekintéssel 9 országot foglal magában. A második világháborút követően Földünk egyik legnagyobb és legveszélyesebb állandó válsággóca. A problémák békés, kompromisszumokon nyugvó megoldása az egész emberiség érdeke. Területén számtalan világörökségi helyszín található, és a feszültségek ellenére, illetve azok szüneteiben milliók keresik fel a világ minden részéből.

Sokak számára azonban ma is fehér folt – aki nem járt ott, nem sokat ért abból, ami ezekben az országokban a múltban történt és a jelenben történik, ezért – kritika nélkül – elhisz mindent, ami a médiából a nyakába ömlik, és nem lát mást, csak egy óriási kavargó káoszt, és fenyegető veszélyhelyzetet, ahol mindenkinek és ugyanakkor senkinek nincs „igaza”, ahol nemzedékek sérülnek, és vak indulatok tombolnak – ma is.

Kezdjük hát a felfedezést közösen!


7 alkalom

Részvételi díj: 7.000 Ft
Keddi napok, 17:30 óra

Előadó:
Kopcsik István

Előadások:

október 22.             Bevezetés a közel-keleti civilizációk megismeréséhez

február 25.            Népvándorlások az őskorban és az ókorban.
A zsidóság megjelenése a térségben, korai nagyhatalmi harcok.

március 11.          A hellenizmus és a római birodalmi terjeszkedés. A kereszténység eszmerendszerének kialakulása és hatása a Mediterráneumban.

március 25.            Az iszlám civilizáció kialakulása és elterjedése

április 8.               A keresztes háborúk korszaka és hatásai a térségben

április 22.               A török birodalmi korszak. Érdeklődő európai nagyhatalmak: a keleti kérdés kialakulása.

május 6.              A térség problémáinak kiéleződése a második világháborút követően: gazdasági, politikai, katonai és ideológiai összefüggések

Következő előadások:

Today