KOR-KÉPEK
Művészettörténeti rendhagyó sorozatunk, a Kor-képek már ismert tematikájú mini-sorozatain belül a Legenda és mítoszok előadásában ismét a mitológia rejtélyeit kutatjuk, ezúttal egy olyan istennő történetein keresztül, aki maga volt a szerelem és a szépség: Aphrodité, az örökké megújuló istennő örökifjú ábrázolásai.Az elmúlt évadban vadonatúj sorozattal bővült kínálatunk: a „Nem a ruha teszi…” (?!) sorozat divattörténeti áttekintés, de társadalmi-kortörténeti megközelítésben is „mustrálja” az öltözék szerepét. A folytatásban a lovagkor és a reneszánsz gáláns urainak és szépséges hölgyeinek öltözködése lesz a témánk.
A Rajzművészet – szem és kéz sorozatban a látvány leképezését mint társadalmi és lélektani kifejezőeszközt vizsgáljuk, és folytatjuk a reneszánsz zseniális mestereinek műveinek elemzését.
A Csodálatos utazás során – ha már reneszánsz ruhát öltünk – visszautazunk a Mediciek Firenzéjébe, azon belül is a palotájukba, ahol varázslatos képek vezetnek minket a múltba a háromkirályok ösvényein.
Végül ezúttal sem marad el a szinte kötelező virtuális tárlatvezetésünk a Szépművészeti Múzeum idei szenzációját jelentő El Greco című kiállításáról a szokásos évadzáró, kiállítást bemutató előadásban.
II. félév
8 alkalom
Részvételi díj: 8.000 Ft
Szerdai napok, 17:30 óra
Réti Mária
művészettörténész
Előadások:
február 22. Legenda és mítoszok – mitológia és művészet. Aphrodité, az örökké megújuló szűz istennő
március 8. „Nem a ruha teszi…”(?!) Nőnapi ünnepi előadásunk alkalmával a középkor gáláns urai és elegáns asszonyai jelennek meg a csodálatos gótikus dómok szobraiban
március 22. Rajzművészet – szem és kéz. A reneszánsz ember új szemléletmódja a világ szépségeinek látható ábrázolásában
április 5. Rajzművészet – szem és kéz. Húsvét után a láthatatlan misztérium megközelítésével próbáljuk megjeleníteni azt, akit annyiféleképp ábrázoltak: Jézus arca a leplen és a festővásznon
április 19. „Nem a ruha teszi…”(?!) Az öltözködés és divat: a reneszánsz színes világában ezúttal Botticelli lesz a „divattervezőnk” (és sokan mások)
május 3. Csodálatos utazás Itáliában. Botticelli és a Mediciek firenzei palotája
május 17. Pünkösd. A Szellem lángjai: a téma megjelenése a művészetben és kiteljesedése El Greconál
május 31. Virtuális tárlatvezetés a Szépművészeti Múzeumban nemrég látható El Greco-kiállítás kapcsán
Következő előadások:
EGYETEMES MŰVÉSZETTÖRTÉNET
A Sixtus-kápolna festői programja és alkotói 1482-ben Előadó: Ludmann Mihály művészettörténész